SCTSPRINT3

Issue 149        Tuesday 10th April 2018

 

 

C O N T E N T S

 

 

 

 

 

 

Unopposed Motions

 

Calling List

 

Inner House Motions

 

Starred and Unstarred Motions

 

Outer House Rolls

 

Inner House Rolls

 

 


UNOPPOSED MOTIONS

 

 

The following motions were granted, unopposed, on Monday 9th April 2018.

 

A550/13 Gwen Lawrence &c v Tayside Health Board

 

Lindsays

 

A84/17 Zoe Laure &c v Greater Glasgow Health Board

 

Balfour + Manson LLP

 

A241/12 Linda Gordon &c v Anderson Strathern

Drummond Miller LLP

 

 

A124/17 London & Continental Railways Ltd v Vincenzo Crolla &c

 

Pinsent Masons LLP

 

A318/15 Eleanor McKellar v Lanarkshire Health Board

 

NHS Scotland Central Legal Office

 

A212/17 Nram Ltd v Neil McPherson

 

TLT LLP

 

A140/17 Taylor Wimpey UK Ltd &c v Tarmac Trading &c

 

Maclay Murray & Spens LLP

 

PD455/17 Peter Coleman v John Davidson &c

 

Digby Brown LLP

 

PD413/17 Sean Donnelly v Mohammed Nasir &c

 

Digby Brown LLP

 

PD2218/15 Shavonne Edwards v City of Edinburgh Council

 

Thompsons

 

PD168/17 Collette Harper v Scottish Borders Council

 

Thompsons

 

PD383/17 Christopher Hartdegan &c v Roddy Graham

 

BLM

 

PD503/17 David Higgins v Clyde Modular Systems Ltd

 

Clyde & Co

 

PD208/16 Peter Kavanagh v AMEC Foster Sheeler Group Ltd &c

 

Harper Macleod LLP

 

PD526/17 Craig McDermott v Odfjell Drilling (UK) Ltd

 

Clyde & Co

 

PD585/15 James Murray v Enercon Services UK Ltd

 

Lindsays

 

PD350/17 William Rae v RTR Scaffolding Ltd

 

Lawford Kidd

 

PD464/16 Kim Shepherd &c v RGC Offshore Ltd

 

Digby Brown LLP

 

PD519/17 Jonathan Sim v Dolphin Drilling Personnel Pte &c

 

Keoghs Scotland LLP

 

PD457/17 Iris Swanson v Fife Scottish Omnibuses Ltd

 

Clyde & Co

 

PD246/17 Lukasz Swiatnicki v Midlothian Stone Productions Ltd &c

Lawford Kidd

 

 

 

 

 

 

 

 

_______________


COURT OF SESSION

 

 

CALLING LIST

 

Tuesday 10th April

 

1

Christine Anderson &c, Nether Pitteadie, Kilrie, Fife AG Your-Move.Co.UK Ltd, Newcastle House, Albany Court, Newcastle Business Park, Newcastle upon Tyne

 

Anderson Strathern LLP

2

Angela Fletcher, The Old Post Office, Berryhillock, Deskford, Buckie, Aberdeenshire AG Banff Care Ltd, Geddes House, Kirkton North, Livingston

 

Lawford Kidd

3

Kim Millard, 16/1 Clarendon Crescent, Edinburgh &c AG Veitchi (Holdings) Ltd, 8 Cambuslang Way, Gateway, Glasgow

 

Thompsons

4

CA32/17 Mars Pension Trustees Ltd, 3d Dundee Road, Slough, Berkshire AG TCCT Retail Ltd, Westpoint Peterborough Business Park, Lynch Wood, Peterborough

 

Burness Paul LLP

5

George McDonald, 20 William Geddes Place, Blairgowrie AG GT TMGL Ltd, PO Box 17452, 2 Lochside View, Edinburgh, Scotland

Digby Brown LLP

 

 

 

 

 

 

 

_______________


Wednesday 11th April

 

EXTRA DIVISION

 

INNER HOUSE STARRED MOTION

 

30mins Louisa Docherty &c v Secretary of State

Thompsons

Clyde & Co

 

 

INNER HOUSE UNSTARRED MOTIONS

 

P264/18 Morna Grandison for Exon & Disc Re J Cram & Co

Balfour + Manson LLP

 

 

 

PD1589/13 Daniel Kaizer (AP) v Scottish Ministers

 

Anderson Strathern LLP

 

 

 

XA11/18 Patrick McDade against a decision of Lands Tribunal for Scotland

Pinsent Masons LLP

 

 

 

 

 

Judgment

(No appearance of Counsel necessary)

 

P661/17 Shahin Abdullahi v Secretary of State for Home Department

Drummond Miller LLP

Office of the Advocate General

 

 

 

 

LORD BANNATYNE

 

Judgment

(No appearance of Counsel necessary)

 

P1012/17 Note: Equal Exchange Trading Ltd for remuneration

Shepherd & Wedderburn LLP

 

 

 


STARRED MOTION

 

30mins

A429/17 Sky Plc &c v Nicholas Whewell &c

Burness Paul LLP

 

 

 

 

 

LORD DOHERTY

 

PETITION DEPARTMENT

 

UNSTARRED MOTIONS

 

P195/18 Pet: Aberdeen City Council for orders under sec75(2)

 

Morton Fraser LLP

 

 

P253/18 Pet: Global Solutions (UK) Ltd to wind up

Aberdein Considine & Co

 

 

 

 

 

LADY WOLFFE

 

PETITION DEPARTMENT

 

UNSTARRED MOTIONS

 

P349/18 Note: HMA for restraint order re Alan Burns

 

Crown Office

 

 

P202/18 Pet: Cheng Chen for Judicial Review

 

Drummond Miller LLP

 

 

P1170/17 Pet: Meimei Lin for Judicial Review

 

Drummond Miller LLP

 

 

P336/17 Pet: Michael McGroarty for orders under rule62.98

 

Johnson Legal

 

 

P168/17 Pet: Shakuntala Gupta for Judicial Review

Drummond Miller LLP

 

 

 


LORD CLARK

 

STARRED MOTION

 

30mins

P137/18 Pet: Islam Khan for disqualification order

Shepherd & Wedderburn LLP

 

 

 

 

 

TO BE ALLOCATED

 

STARRED MOTION

 

40mins

A289/16 Margaret Gallagher v Arthur Horsey &c

Kennedys Scotland

MBM Commercial LLP

 

 

A345/16 Bechtel-Morrison EPC Joint Venture v Galglass Ltd

Pinsent Masons LLP

DWF LLP

 

 

A39/17 William MacBean v Scottish Water

TC Young Wilson Terris

BLM

 

 

 

 

 

 

 

 

_______________


OUTER HOUSE ROLLS

 

 

LORD BRAILSFORD – L Davies, Clerk

 

Thursday 12th April

 

By Order
at 9.00am

 

F7/18 Sheena Caplan v AntonyCaplan

 

BLM

DAC Beachcroft Scotland LLP

 

 

 

 

LORD PENTLAND — S Alexander, Clerk

 

Thursday 12th April

 

Procedural Hearing

 

A405/13 Morven MacKay v Greater Glasgow Health Board &c

 

Drummond Miller LLP

NHS Scotland Central Legal Office

 

 

PERSONAL INJURY ACTIONS

Cases calling By Order in terms of Rule of Court 43.10(3)

 

PD340/17 Irene Ellacott &c v The Advocate General for Scotland

 

Digby Brown LLP

Morton Fraser LLP

 

PD292/17 Theresa Reilly &c v 00124206 Ltd

 

Thompsons

Clyde & Co (Scotland) LLP

 

 

 

 


LORD BOYD OF DUNCANSBY, T Sadler, Clerk

 

Thursday 12th April

 

By Order

 

PD672/09 William Campbell v Peter Gordon Joiners Ltd

 

Lefevre Litigation

Harper MacLeod LLP

 

 

 

 

LORD CLARK

 

Thursday 12th April

 

Opposed Motion Hearing

Between 9.30am and 10.00am

 

CA115/17 Petroceltic El Mansoura Co v David Archer

 

Gilson Gray LLP

Mackinnons

 

CA83/17 Petroceltic Resources Ltd v David Archer

 

Gilson Gray LLP

Mackinnons

 

CA113/17 Petroceltic SARL v David Archer

 

Gilson Gray LLP

Mackinnons

 

CA114/17 Petroceltic South East El Mansoura Co v David Archer

Gilson Gray LLP

Mackinnons

 

 

 

 

LORD SUMMERS – L Curran, Clerk

 

Thursday 12th April

 

PERSONAL INJURY ACTIONS

Cases calling By Order in terms of Rule of Court 43.10(3)

 

PD332/17 Shyrlee Lino v John Bradley

Thorntons Law LLP

BLM

 

 

JUDGE WEIR QC – T Sadler, Clerk

 

Thursday 12th April

 

By Order

 

A669/15 Philip Prior v Jane Usher &c

 

DAC Beachcroft LLP

 

 

 

PERSONAL INJURY ACTIONS

Cases calling By Order in terms of Rule of Court 43.6(3)

 

PD309/16 John Muir v MalcolmEdmund &c

Drummond Miller LLP

Mackinnons

 

 

 

 

 

 

 

 

_______________


INNER HOUSE ROLLS

 

EXTRA DIVISION

 

Thursday 12th April

 

Procedural Hearing
at 10.00am

 

XA102/17 David McGhee against a decision of General Council

 

Lefevre Litigation

Anderson Strathern LLP

 

 

 

 

 

 

 

 

_______________