SCTSPRINT3

Tuesday 7th May 2019

 

Issue No. 149

 

C O N T E N T S

 

 

 

 

Unopposed Motions

Calling List

Single Bills & Inner House Motions

Starred and Unstarred Motions

Outer House Rolls

Inner House Rolls

 


 

UNOPPOSED MOTIONS

 

 

The following motions were granted, unopposed, on Friday 3rd May

 

 

A396/17 Lorna Halstead &c v Grampian Health Board &c

 

NHS Scotland Central Legal Office

 

 

A227/18 Jennifer Troup v West Lothian Council

 

Clyde & Co

 

PD42/19 Peter Boston v CHC Scotia Ltd

 

Balfour + Manson LLP

 

 

PD251/18 Patricia Dailly &c v Tom Dymok &c

 

Clyde & Co

 

PD413/17 Sean Donnelly v Mohammed Nasir &c

 

Flexlaw Ltd

 

PD247/18 Francis McGarrity v Scottish Power UK Plc

 

Shepherd & Wedderburn

 

 

PD462/18 Alan Goody v James Scott Ltd &c

 

BLM

 

PD387/18 Thomas Graham v Glasgow City Council &c

 

Clyde & Co

 

PD387/18 Thomas Graham v Glasgow City Council &c

 

Thompsons

 

 

PD424/18 Alan Johnstone v Margaret Stoddard

 

Clyde & Co

 

PD166/17 John Kerr &c v Inverlussa Shellfish Co Ltd &c

 

Balfour + Manson LLP

 

 

PD403/18 Martin MacLeod &c v Anna Mills

 

Allan McDougall

 

 

PD345/18 Arran Middlemiss v Max Rutherford

 

Morton Fraser LLP

 

 

PD201/18 Maureen Nicol &c v St Serf’s Care Homes Ltd

 

Digby Brown LLP

 

 

A294/07 Darren Conquer v Lothian Health Board

 

Campbell Smith LLP

 

 

PD18/19 Susan Anderson &c v John McVeigh

 

Harper Macleod LLP

 

 

PD2202/15 Kirsteen Muir v East Ayrshire Council

 

Thompsons

 

 

PD383/18 Bruce Nicol v Simon Flinn &c

 

Keoghs Scotland LLP

 

 

PD38/19 Steven Robertson &c v Secretary of State for Business, Energy & Industrial Strategy

 

Thompsons

 

 

PD124/18 Neil Frieslick &c v Greenwell (Aberdeen) Ltd

 

Thompsons

 

 

PD374/18 Samantha Maguire v Black Isle Electrical Ltd &c

 

BTO Solicitors LLP

 

 

PD106/19 Colin Dempster v William McEwan

 

BLM

 

PD268/18 Colin Thomson v Hart Builders (Edinburgh) Ltd

 

Balfour + Manson LLP

 

 

 

 

 

 

___________________________

 


COURT OF SESSION

 

 

CALLING LIST

 

Tuesday 7th May

 

 

1

PD45/19 (1) Anna Imrie and others AG Fife Council.

 

Digby Brown LLP

 

2

A131/18 (First) David Booth and another AG The Highland Council.

 

Aberdein Considine

3

CA65/19 Dickie & Moore Limited AG Ronald James McLeish and others.

 

Macfarlane Law

4

CA137/18 Ian Alexander Duncan AG GLASA LLP.

Drummond Miller LLP

 

5

PD155/19 Sylvia Gray AG MCE Insurance Company Limited.

 

Gildeas

 

6

A104/19 David Stewart Green AG Margaret Campbell.

 

Harper Macleod LLP

 

7

CA139/18 Ian Alexander Duncan & Carol Hammond Duncan and Alexander James Duncan as partners and as trustees for Kildermorie Partnership AG SSE Generation Limited.

 

Drummond Miller LLP

 

8

CA137/18 Ian Alexander Duncan AG GLASA LLP.

 

Drummond Miller LLP

 

9

A88/19 Roberto Calierno AG (1) BMI Healthcare Limited and others.

 

Harper Macleod LLP

 

10

PD142/19 Edward Kearney AG McLaren Building Group Limited.

 

Thompsons

 

 

___________________________

 


Wednesday 8th May

 

EXTRA DIVISION

 

INNER HOUSE UNSTARRED MOTION

 

A199/18 Shakar Ali v Serco Group Plc &c

 

Drummond Miller LLP

 

 

 

PD1159/15 Debbie Warner v Scapa Flow Charters

 

Digby Brown LLP

 

 

 

 

 

LORD BRAILSFORD

 

STARRED MOTION

 

P158/19 Pet: Abundance Investments Ltd &c for Judicial Review

SGLD

 

 

 

 

 

LORD BANNATYNE

 

STARRED MOTIONS

 

30 mins

A414/17 Advance Construction (Scotland) Ltd v ISG Construction Ltd

TC Young LLP

Brodies LLP

 

 

1 hour

CA72/19 Lunar Greenock S A R L v The Rt Hon James Wolffe QC &c

 

DWF LLP

 

 

 

 


LORD DOHERTY

 

PETITION DEPARTMENT

 

UNSTARRED MOTION

 

P323/19 Note: James Creaney for leave to raise re Upper Clyde Shipbuilders (in liq)

 

Thompsons

 

 

 

 

 

LADY CARMICHAEL

 

STARRED MOTION

 

P246/19 Pet: David Booth &c for Interdict

Aberdein Considine

 

 

 

PETITION DEPARTMENT

 

UNSTARRED MOTIONS

 

P414/19 Note: HMA for recall of rest order re Richard Fleming &c

 

COPFS

 

 

P326/19 Pet: Gordon Hamad for Judicial Review

 

Drummond Miller LLP

 

 

 

 

 

LORD SUMMERS

 

UNSTARRED MOTIONS

 

A258/17 Helen Millar v Tayside NHS Board

 

NHS Scotland Central Legal Office

 

 

 

A348/18 Tahira Jamshid v Tahir Jamshid

 

Kennedy’s Scotland

 

 

 

 

 

TO BE ALLOCATED

 

STARRED MOTIONS

 

{

{

{

{

{

P282/12 Note: Glasgow City Council for orders re Section63 Bankruptcy Act

Glasgow City Council (Corporate Services)

 

Party

 

{

{

{

{

P282/12 Note: Glasgow City Council for orders re Section63 Bankruptcy Act

Glasgow City Council (Corporate Services)

 

Party

 

 

P246/19 David Booth &c for Interdict

 

Aberdein Considine

 

 

 

 

 

 

 

___________________________

 

 

 


OUTER HOUSE ROLLS

 

 

LADY PATON – C Anderson, Clerk

 

Thursday 9th May

 

By Order

 

A88/10 Maren Ruddiman v Iain Hawthorne &c

Addleshaw Goddard

 

Brodies LLP

 

 

 

LORD BRAILSFORD – R Newlands, Clerk

 

Thursday 9th May

 

FAMILY ACTION

In terms of Rule 49, a proof has been allowed in the following action

 

F5/19 Donald Conning v Samantha Wright

Turcan Connell

DAC Beachcroft Scotland LLP

 

 

By Order

At 9.30am

 

P1210/18 Pet: Mahfuzur Rahman &c for Judicial Review

Drummond Miller LLP

Office of the Advocate General

 

 

By Order

 

PD425/18 Alan Wilson &c v Spare IPG 32 Ltd

Thompsons

Clyde & Co

 

 

 

PD247/18 Elizabeth McGarrity &c v Scottish Power UK Plc

 

Thompsons

Shepherd & Wedderburn LLP

 

 

 


LORD BANNATYNE – C Stark, Clerk

 

Thursday 9th May

 

Procedural Hearing

Between 9.00am and 9.30am

 

CA108/18 Brendan Tracey v Morton Fraser LLP

Harper Macleod LLP

 

Clyde & Co

 

 

 

LORD DOHERTY – C Munn, Clerk

 

Thursday 9th May

 

Preliminary hearing

Between 9.30am and 10.00am

 

CA109/17 Ian Rennie v Mark Rennie &c

Gillespie Macandrew

 

Ennova Law

 

 

 

LADY WOLFFE – L Morgan, Clerk

 

Thursday 9th May

 

By Order

Between 9.30am and 10.00am

 

CA76/18 First Sight Estates Ltd v 3DREID Ltd

 

Dentons UK

Addleshaw Goddard

 

Debate (2 days)

At 10.00am

 

CA63/19 Margaret Hamilton of Rockhall v Lord Lion King of Arms

Lindsays

The Court of The Lord Lyon

 

 


LADY CARMICHAEL – G Hamilton, Clerk

 

Thursday 9th May

 

By Order

 

A261/18 Jennifer Galloway v NHS Tayside

Thompsons

NHS Scotland Central Legal Office

 

 

 

 

LORD SUMMERS – L McNamara, Clerk

 

Thursday 9th May

 

Proof Before Answer (2 days)

 

A374/17 Mohammed Saadi v Whiterock Investments Ltd

 

Party

Kennedys Scotland

 

Procedural Hearing

 

A45/14 Allan Johnstone v NHS Grampian

DAC Beachcroft Scotland LLP

NHS Scotland Central Legal Office

 

 

By Order

 

A206/17 Eileen McMillan (AP) v William Lowry &c

DAC Beachcroft Scotland LLP

NHS Scotland Central Legal Office

 

Brodies LLP

P440/17 Pet: Scottish Ministers for recovery order re S Shafie &c

 

Civil Recovery Unit

 

A & WM Urquhart

 

 


TO BE ALLOCATED

 

Thursday 9th May

 

Substantive Hearing

 

P1077/18 Pet: Joanna Adamczak-Gawrychowska for Judicial Review

 

Clyde & Co

NHS Scotland Central Legal Office

 

 

 

 

 

 

___________________________

 


INNER HOUSE ROLLS

 

 

EXTRA DIVISION

 

Thursday 9th May

 

Procedural Hearing

At 10.00am

 

CA105/16 Promontoria (Henrico) Ltd v James Friel

Addleshaw Goddard

 

Pinsent Masons LLP

 

 

 

 

 

 

 

___________________________