SCTSPRINT3

Tuesday 15th May 2018

 

Issue No. 174

 

C O N T E N T S

 

 

 

 

Unopposed Motions

Calling List

Starred and Unstarred Motions

Outer House Rolls

Inner House Rolls

 


 

UNOPPOSED MOTIONS

 

 

The following motions were granted, unopposed, on Monday 14th May

 

 

A622/14 J & A MacPhie v SSE Plc

 

BLM

 

A868/15 Andrew Stevenson &c v Lothian Health Board

 

Drummond Miller LLP

 

 

PD136/18 Maisie Davidson &c v Lothian Health Board

 

Waterman’s Solicitors

 

 

PD2169/15 Elizabeth Findlay v Secretary of State for Business, Innovation & Skills

 

Thompsons

 

 

PD158/17 Shirley Keir &c v John Brown Land Boilers Ltd &c

 

BTO Solicitors LLP

 

 

PD2787/15 Alexander Reid v Wood Group Engineering Ltd &c

 

Digby Brown LLP

 

 

PD2787/15 Alexander Reid v Wood Group Engineering Ltd &c

 

Digby Brown LLP

 

 

PD145/18 Carly Seidel &c v Lothian NHS Board &c

 

Allan McDougall

 

 

PD317/17 Renny Whiteoak &c v Greater Glasgow Health Board &c

 

Anderson Strathern LLP

 

 

A181/17 Kenneth McKay &c v Euan Fraser &c

 

Lindsays

 

 

A75/18 James Gunning &c v Lanarkshire Health Board &c

 

Balfour + Manson LLP

 

 

A626/13 Louise McGregor &c v Fife Council

 

Thompsons

 

 

A428/13 Raymond Wood &c v Mercer Ltd

 

Pinsent Masons LLP

 

 

A688/14 Richard Syred v Lady Christine De La Rue

 

Thorntons Law LLP

 

A436/16 Anders Tong &c v Morgan Law Partnership

 

Anderson Strathern LLP

 

 

A594/15 Keith Trueman &c v Scottish Ambulance Service &c

 

NHS Scotland Central Legal Office

 

 

A774/15 Owen Western v Lothian Health Board

 

NHS Scotland Central Legal Office

 

 

A90/18 Roy Wilson v Fife Health Board

 

Thorntons Law LLP

 

F19/15 Inez Corr v Stephen Corr

 

Anderson Strathern LLP

 

 

PD68/18 Christopher Paterson v Harrison & Duff Ltd

 

Morisons LLP

 

 

PD35/18 Frank Coletta v North Lanarkshire Council

 

Balfour + Manson LLP

 

 

PD229/17 Irene White &c v Balfour Beatty Kilpatrick Co Ltd &c

 

DAC Beachcroft Scotland LLP

 

PD229/17 Irene White &c v Balfour Beatty Kilpatrick Co Ltd &c

 

DAC Beachcroft Scotland LLP

 

PD291/17 Alan McGoff &c v Harland & Wolff Plc

 

Thompsons

 

 

PD428/17 Anna Rankin &c v Nestle UK Ltd

 

Thompsons

 

 

 

 

___________________________

 

 


COURT OF SESSION

 

 

CALLING LIST

 

Tuesday 15th May

 

 

1

Gatsby Retail Limited, 47 Esplande, St Helier, Jersey AG The Edinbugh Woollen Mill Limited, June Carruthers, The Edinburgh Woollen Mill Limited, Waverley Mills, Langholm, Dumfriesshire.

 

Pinsent Masons LLP

 

2

Redpath Construction Limited, 4 Spiersbridge Way, Thornliebank, Glasgow AG Kingsford Developments Limited, 14 Albany Street, Edinburgh.

 

Anderson Strathern LLP

 

3

Dale Richardson, 30 Bellenden Gardens, Edinburgh AG Aviva Insurance Limited, Pitheavlis, Perth.

 

Thompsons

 

4

James Woodrow, residing at Smithy Cottage, Ford, Lochgilphead AG Argyll and Bute Council, Kilmory, Lochgilphead.

 

Thompsons

 

 

 

 

 

___________________________

 

 

 

 


Wednesday 16th May

 

EXTRA DIVISION

 

LORD BANNATYNE

 

STARRED MOTIONS

 

30 mins

CA108/17 McLaughlin & Harvey Ltd v Cooper Cromar Ltd &c

Shepherd & Wedderburn

 

 

Balfour + Manson LLP

 

BTO Solicitors LLP

 

 

P258/16 Note: CS Properties (Sales) Ltd for orders re S212 Insolvency Act

 

BBM Solicitors

 

Party

 

 

LORD DOHERTY

 

PETITION DEPARTMENT

 

UNSTARRED MOTIONS

 

P216/18 Note: Cool Group Ltd for renumeration

 

Ledingham Chalmers LLP

 

 

 

P326/18 Pet: Curot Contracts Ltd to wind up

 

Anderson Strathern LLP

 

 

 

 

LORD CLARK

 

JUDGMENT

(Appearance of counsel not necessary)

 

CA95/17 Gateway Assets Ltd v C V Panels Ltd

 

DWF LLP

 

 

BTO Solicitors LLP

 

 

 


LORD SUMMERS

 

PETITION DEPARTMENT

 

UNSTARRED MOTIONS

 

P323/18 Note: Masterton Ltd for renumeration

 

Shepherd & Wedderburn

 

 

 

P358/18 Pet: Betamax LLP re order to remove material on register

 

Morton Fraser LLP

 

 

 

P390/18 Pet: GMC to extend order re Khalid Jamal

 

Anderson Strathern LLP

 

 

 

P503/18 Pet: Iveresk Group Ltd to restore to the Register

 

Thompsons

 

 

 

P346/18 Pet: Nursing & Midwifery Council to extend order re Caroline Heap

 

Nursing & Midwifery Council

 

 

P506/18 Pet: Troon Realisations Ltd for renumeration

 

Pinsent Masons LLP

 

 

 

 

TO BE ALLOCATED

 

STARRED MOTION

 

40 mins

PD108/17 Gladys Miller v Fimm Potatoes Ltd

 

BTO Solicitors LLP

 

Digby Brown LLP

 

 

 

CONTINUED STARRED MOTION

 

Pd382/17 Sharon Munro &c v Gordon Stewart

Digby Brown LLP

 

Plexus Law

 

 

 

___________________________

 


OUTER HOUSE ROLLS

 

 

LORD BRAILSFORD – L Davies, Clerk

 

Thursday 17th May

 

Pre-Proof Hearing
at 9.00am

 

F93/17 Myra Falconer v GrantFalconer

 

Morton Fraser LLP

Lindsays

 

 

LORD UIST – I Forbes, Clerk

 

Thursday 17th May

 

By Order

PD2187/15 Elizabeth Miller v Balfour Beatty Engineering Services &c

 

Thompsons

DAC Beachcroft Scotland LLP

 

PD1628/14 Sara MacMillan v Roland Homes t/a Perth Equine Transport

 

Digby Brown LLP

Aberdein Considine & Co

 

 

A867/15 Penny Goodlad v The Chief Constable of Police Scotland

 

Thompsons

Clyde & Co

 

 

 

LORD BANNATYNE – D Bowie, Clerk

 

Thursday 17th May

 

Procedural Hearing

 

CA25/18 Charlotte Wilson v Thorntons Law LLP

 

Drummond Miller LLP

BTO Solicitors LLP

 

 


 

LORD DOHERTY – C Munn, Clerk

 

Thursday 17th May

 

By Order
between 9.00am and 9.30am

 

CA92/17 Advanced Group (Scotland) Ltd v Ian Bryson

 

Allan McDougall

BBM Solicitors

 

CA93/17 Advanced Group (Scotland) Ltd v Paul Tierney

 

Allan McDougall

BBM Solicitors

 

Procedural Hearing
between 9.30am and 10.00am

 

CA11/18 West Register Street (Property) Ltd v Central Demolition

 

DAC Beachcroft Scotland LLP

 

Pinsent Masons LLP

 

 

Debate

 

CA116/17 Susan Wriglesworth v Karen Brennan (AP)

 

Halliday Campbell WS

 

TC Young LLP

 

 

 

LADY WISE – T Kell/G Scott, Clerks

 

Thursday 17th May

 

By Order
at 9.30am

 

F60/15 Judith Greig v Alistair Greig

 

TC Young LLP

 

Thorley Stephenson SSC

 

 

 


By Order

 

P448/18 Pet: Norbert Neubauer for orders re Child Abduction

 

SKO Family Limited

 

Drummond Miller LLP

 

 

Procedural Hearing

 

A129/16 Robert McDougall &c v Greater Glasgow Health Board

 

Drummond Miller LLP

NHS Scotland Central Legal Office

 

 

Second Hearing

 

P362/18 Pet: OK for order re: Child Abduction

 

Morton Fraser LLP

Drummond Miller LLP

 

 

 

LADY WOLFFE – T Sadler, Clerk

 

Thursday 17th May

 

PERSONAL INJURY ACTIONS

 

Cases calling By Order in terms of Rule of Court 43.6(3)

 

PD11/18 Loraine Larksworthy v Moray Council

 

Thompsons

Ledingham Chalmers LLP

 

 

By Order

 

PD251/17 Joseph Kelly &c v James Lamont & Company Ltd &c

 

Thompsons

BTO Solicitors LLP

 

 

 


LORD SUMMERS – L Curran, Clerk

 

Thursday 17th May

 

By Order

 

A402/12 Simon Chiswell v AnnMarie Chiswell

 

Ledingham Chalmers LLP

 

Blacklocks

 

A181/17 Kenneth Mackay &c v EuanFraser &c

 

Lindsays

Turcan Connell

 

 

TO BE ALLOCATED

 

Thursday 17th May

 

Substantive Hearing

 

P1170/17 Pet: Meimei Lin for Judicial Review

 

Drummond Miller LLP

 

Office of the Advocate General

 

 

 

 

 

 

___________________________

 

 

 

 


INNER HOUSE ROLLS

 

 

FIRST DIVISION

 

Thursday 17th May

 

Single Bill
at 10.00am

 

XA12/18 Eastern Properties (Scotland) Ltd against a decision by the Scottish Ministers

 

Anderson Strathern LLP

Scottish Government

 

Summar Roll (1 day)

 

XA81/17 Appeal by Sibcas Ltd against a decision of the Upper Tribunal

 

Anderson Strathern LLP

Office of the Advocate General

 

 

 (SECOND) EXTRA DIVISION

 

Thursday 17th May

 

Procedural Hearing
at 10.00am

 

CA12/17 Reclaiming Motion (LordBannatyne) in the cause DNO Orman Ltd v Grant Clouston

 

CMS

DAC Beachcroft Scotland LLP

 

 

 

 

 

 

___________________________