SCTSPRINT3

Wednesday 18th April 2018

 

Issue No. 155

 

 

 

 

 

C O N T E N T S

 

 

 

 

Unopposed Motions

Calling List

Inner House Motions

Starred and Unstarred Motions

Outer House Rolls

Inner House Rolls

 


 

UNOPPOSED MOTIONS

 

 

The following motions were granted, unopposed, on Tuesday 17th April

 

 

A507/15 Elizabeth Brooke v Mary Kelly &c

 

TC Young LLP

 

A507/15 Elizabeth Brooke v Mary Kelly &c

 

Drummond Miller LLP

 

 

A5/16 Calren Ltd v Keith Stevenson

 

Russel + Aitken

 

 

A126/17 John Dempster v John Horsey &c

 

Urquharts LLP

 

 

A308/16 Dianne Gabriel &c v James & George Collie LLP &c

 

Brodies LLP

 

 

A513/15 The Royal Bank of Scotland Plc v Banks Devlin & Co

 

DWF LLP

 

 

A584/15 The Royal Bank of Scotland Plc v Banks Devlin & Co &c

 

DWF LLP

 

 

PD2290/14 Janna Brogan v Transform Medical Group (CS) Ltd

 

Thompsons

 

 

PD214/17 Duncan McNeill-McCallum &c v Lothian Health Board

 

Slater & Gordon Lawyers

 

 

PD2790/14 Michelle Paterson v Transform Medical Group (CS) Ltd

 

Thompsons

 

 

PD2022/14 Louise Smillie v Transform Medical Group (CS) Ltd

 

Thompsons

 

 

PD38/18 Anthony Welsh v Currie International Holdings Ltd

 

Digby Brown LLP

 

 

A773/15 Irene Forsyth v Greater Glasgow Health Board

 

Thompsons

 

 

F83/17 Jennifer Gordon v Craig Gordon

 

SKO Family Limited

 

 

A273/17 Jacqueline Edwards &c v Fife Council &c

 

DAC Beachcroft Scotland LLP

 

 

 

A326/17 Francis Fisher v Georgina Fisher

 

Morton Fraser LLP

 

 

A155/17 Victoria Mullard v Lothian Health Board

 

Balfour + Manson LLP

 

 

A5/17 Nicola Jordan v Forth Valley Health Board

 

Jackson Boyd LLP

 

A271/17 Susan Hughes &c v Fife Council &c

 

DAC Beachcroft Scotland LLP

 

 

A511/15 The Royal Bank of Scotland v Ledingham Chalmers LLP

 

HBJ Gateley

 

 

PD9/18 Hugh Anderson v The Dunne Group Ltd

 

Digby Brown LLP

 

 

PD1806/15 Christina Clark v Carillion Construction (Contracts) Ltd

Thompsons

 

 

 

PD342/16 Farook Fasla v Aioi Nissay Dowa Insurance Co of Europe Ltd

 

Thompsons

 

 

PD2202/15 Kirsteen Muir v East Ayrshire Council

 

Thompsons

 

 

PD2787/15 Alexander Reid v Wood Group Engineering Ltd &c

 

Burness Paull LLP

 

 

PD1985/14 Pauline Robertson v Transform Medical Group Ltd

 

Thompsons

 

 

PD2133/12 Ian Russell v Cape Insulation Ltd

 

Digby Brown LLP

 

 

PD2443/14 Tracey Woloszyn v Transform Medical Group (CS) Ltd

 

Thompsons

 

 

 

 

 

 

_____________________

 

 

COURT OF SESSION

 

 

CALLING LIST

 

Wednesday 18th April

 

 

1

(First) Evelyn Mary McIvor or Sunley, 12 Lochnagar Way, Ballater, Aberdeenshire and others AG Upper Clyde Shipbuilders Limited, 25 Bothwell Street, Glasgow.

 

Lefevre Litigation

 

2

Richard Williamson, Millbrook Hillhead, Whalsay, Shetland Islands AG Paul Leo Kelly, 5 Sharinullagh Park, Drapers Town, Magherafelt, Northern Ireland.

 

Gildeas Ltd

3

Mr Roy Wilson, 110 Balgarvie Crescent, Cupar AG Fife Health Board, Hayfield House, Hayfield Road, Kirkcaldy.

 

Thorntons Law LLP

 

 

 

 

 

 

_____________________

 

 


Thursday 19th April

 

EXTRA DIVISION

 

INNER HOUSE UNSTARRED MOTIONS

 

P1038/15 Pet: Charles McCann for Judicial Review

 

Drummond Miller LLP

 

 

 

P1332/15 Pet: Norman Doyle for Judicial Review

 

Drummond Miller LLP

 

 

 

P341/17 Pet: The Panel on Takeovers and Mergers for Orders under Section 955

 

Dentons

 

 

XA109/17 Ali Rasool for leave to appeal against a decision of the Upper Tribunal

 

Drummond Miller LLP

 

 

 

XA24/18 Harem Mohammadi for leave to appeal against a decision of the Upper Tribunal

 

Drummond Miller LLP

 

 

 

XA71/17 Sasan Samivand for leave to appeal a decision of the Upper Tribunal

 

Drummond Miller LLP

 

 

 

 

 

LORD BANNATYNE

 

STARRED MOTION

 

 

P197/18 Pet: Phonographic Performance Ltd for breach of interdict

 

Burness Paull LLP

 

 

 

 

 


LORD DOHERTY

 

STARRED MOTION

 

1hr

CA134/16 James Shanley &c v Lorimer Stewart

Party

Clyde & Co

 

 

 

UNSTARRED MOTIONS

 

A38/18 Sky Plc &c v Linelly Ltd &c

 

Burness Paull LLP

 

 

 

A41/18 Sky Plc &c v Claire Gorman

 

Burness Paull LLP

 

 

 

A40/18 Sky Plc &c v Jagtar Nijjar &c

 

Burness Paull LLP

 

 

 

 

PETITION DEPARTMENT

 

UNSTARRED MOTIONS

 

P387/18 McKay Roofing Ltd to extend admin

 

Shepherd & Wedderburn

 

 

 

P260/18 Pet: Gaia-Wind Ltd to wind up

Dentons

 

 

 

 

P84/18 Pet: Hugh M Fulton Ltd to restore to the register

 

Thompsons

 

 

 

P132/18 Pet: Parkhouse Business Park Ltd to wind up

 

Campbell Smith LLP

 

 

 

P389/18 Pet: David Hunter to app sub office holder re Campbell Dallas

 

Shepherd & Wedderburn

 

 

 

 


LADY WISE

 

PETITION DEPARTMENT

 

UNSTARRED MOTIONS

 

P384/18 Note: X-Subsea UK Holding Ltd to extend admin

 

Dentons

 

 

P385/18 Note: X-Subsea UK Ltd to extend admin

 

Dentons

 

 

P202/18 Pet: Cheng Kong Chen for Judicial Review

 

Drummond Miller LLP

 

 

 

P314/18 Pet: Kawan Najamadin for Judicial Review

 

Drummond Miller LLP

 

 

 

P1296/17 Pet: Mohammad Shojaei for Judicial Review

 

Drummond Miller LLP

 

 

 

P262/18 Pet: NMC to extend order re Nehend Owen

 

Nursing & Midwifery Council

 

 

 

P380/18 Pet: Ross McDonnell &c re reg of judgement of Dublin

 

Harper Macleod LLP

 

 

 

P273/18 Pet: Xiao Ling Lin for Judicial Review

 

Drummond Miller LLP

 

 

 

 

 


JUDGE WEIR QC

 

UNSTARRED MOTION

 

A466/14 Anthony Wilkinson &c v Lothian Health Board &c

 

Harper Macleod LLP

 

 

 

 

 

TO BE ALLOCATED

 

STARRED MOTIONS

 

30min

A183/16 Julie McAnulty v Sheena McCulloch (AP)

Shoosmiths LLP

 

Burness Paull LLP

 

 

20min

A366/16 AWG Property Ltd v Lucy Grant &c

 

Addleshaw Goddard

Burness Paull LLP

 

 

 

 

 

A551/15 Royal Bank of Scotland Plc v Ledingham Chalmers

 

Addleshaw Goddard

Ledingham Chalmers LLP

 

 

 

A465/16 First Sight Estates Ltd v 3DREID Ltd

 

Dentons

Clyde & Co

 

 

 

 

 

 

 

 

_____________________

 

 


OUTER HOUSE ROLLS

 

 

LORD DOHERTY – C Munn, Clerk

 

Friday 20th April

 

Debate

At 10.00am

 

CA9/18 Brian Milne v McEwan Fraser LVC LLP

MacRoberts LLP

 

Ennova Law

 

 

 

LADY WISE – T Kell, Clerk

 

Friday 20th April

 

Pre-Proof Hearing

At 9.30am

 

F12/18 Beverley Renwick v Bruce Renwick

Balfour + Manson LLP

Morton Fraser LLP

 

 

 

 

LADY WOLFFE – I Forbes, Clerk

 

Friday 20th April

 

By Order

Between 9.30am and 10.00am

 

CA25/12 Unicorn Tower Ltd &c v HSBC Bank Plc

John Mair Solicitors

Shepherd & Wedderburn LLP

 

 

 


LORD CLARK

 

Friday 20th April

 

Judgment

(No appearance of counsel necessary)

 

CA19/16 Caley Oils Ltd (in admin) v David Wood

 

Davidson Chalmers LLP

 

Party

 

 

 

JUDGE WEIR, QC – T Sadler, Clerk

 

Friday 20th April

 

Procedural Hearing

 

P1290/17 Karzan Omer for Judicial Review

 

Drummond Miller LLP

Office of the Advocate General

 

 

 

 

TO BE ALLOCATED

 

Friday 20th April

 

First Hearing

 

P362/18 Pet: OK for orders re Child Abduction

Morton Fraser LLP

 

 

 

 


(FIRST) EXTRA DIVISION

 

Friday 20th April

 

Procedural Hearing

At 10.00am

 

XA101/17 Stanley Mazur against a decision of SLCC

Party

Anderson Strathern LLP

 

 

Single Bill

Between 10.00am and 1.00pm

 

XA107/17 App for leave to appeal Gordon Neave against a decision of the SLCC

 

Party

Harper Macleod LLP

 

 

 

 

(SECOND) EXTRA DIVISION

 

Friday 20th April

 

Single Bill

Between 10.00am and 1.00pm

 

XA88/16 Caroline Kenneil for leave to appeal a decision of SLCC

 

Party

Brodies LLP

 

XA89/16 Caroline Kenneil for leave to appeal a decision of SLCC

 

Party

Brodies LLP

 

 

 

 

 

 

 

_____________________