SCTSPRINT3

 

Wednesday 10th October 2018

 

Issue No. 13

 

 

C O N T E N T S

 

 

 

 

Unopposed Motions

Calling List

Single Bills & Inner House Motions

Starred and Unstarred Motions

Outer House Rolls

 


 

UNOPPOSED MOTIONS

 

 

The following motions were granted, unopposed, on Tuesday 9th October

 

 

A157/14 Elizabeth McAleese v Scottish Power Ltd

 

J C Hughes & Co

 

A318/15 Eleanor McKellar v Lanarkshire Health Board

 

Thompsons

 

A94/18 Laura Mothersole v Liberton Medical Group &c

 

NHS Scotland Central Legal Office

 

A97/18 Rangers International Football Club Plc v Charles Green

 

Anderson Strathern LLP

 

P686/15 Pet: Hermes Parcelnet Ltd for int interdict re: section 27

 

DLA Piper Scotland LLP

 

PD679/15 Ian Grant v The Fairfield Shipbuilding & Engineering Co Ltd

 

Clyde & Co (Scotland) LLP

 

 

PD78/16 Alison Scott v The Chief Constable of Police Scotland

 

Slater & Gordon Lawyers

 

PD261/18 Janet Wilson v J H Hayman (Electrical Engineers) Ltd

 

BLM

 

PD289/18 Candice Westerman &c v Fugro Subsea Services Ltd

 

Digby Brown LLP

 

A560/14 Joseph Allan (AP) v Scottish Ministers &c

 

Clyde & Co (Scotland) LLP

 

 

A8/18 Neil Anderson v NHS Tayside

 

NHS Scotland Central Legal Office

 

 

A192/17 Tracy Sharp v Muftah Eljamel

 

BTO Solicitors LLP

 

PD248/16 Inglis Clifford v Shoplan (Shopfitters) Ltd

 

Digby Brown LLP

 

PD205/17 Lynda Cresswell v UK Insurance Ltd

 

BLM

 

PD454/17 Campbell Donaldson v SSE plc

 

Digby Brown LLP

 

PD363/17 Jacqueline Ferguson v Scottish Ambulance Service

 

Digby Brown LLP

 

PD2373/12 Thomas Frew v TBAC Ltd &c

 

Digby Brown LLP

 

PD506/17 John Hopkinson v Alba Traffic Management Ltd

 

Thorntons Law LLP

 

PD433/17 Cheryl Johnstone &c v UK Insurance Ltd

 

Keoghs Scotland LLP

 

PD502/16 Gordon McLeman v Mitie Technical Facilities Management Ltd

 

Thorntons Law LLP

 

PD492/17 Marjory McVicars v Scottish Power UK plc

 

Digby Brown LLP

 

PD487/17 Agnes Dinning &c v Secretary of State for Business, Energy & Industrial Strategy &c

 

Thompsons

 

 

 

 

_________________

 

 


 

COURT OF SESSION

 

 

CALLING LIST

 

Wednesday 10th October

 

 

1

PD352/18 Angela Brown AG NHS Greater Glasgow & Clyde.

 

Allan McDougall

2

A346/17 West Lothian Council AG Interserve Construction Limited.

 

Anderson Strathern LLP

 

 

 

_________________

 

 

 

Thursday 11th October

 

EXTRA DIVISION

 

INNER HOUSE UNSTARRED MOTIONS

 

XA83/18 Proven Properties (Scotland) Ltd for leave to appeal a decision

 

Thorley Stephenson SSC

 

 

 

 


Thursday 11th October

 

LORD BANNATYNE

 

Advising

(No appearance of counsel necessary)

 

CA29/18 Westerton (UK) Energy Ltd v Edge Energy Ltd

 

Thorntons Law LLP

Anderson Strathern LLP

 

 

 

 

LORD DOHERTY

 

STARRED MOTIONS

 

P869/18 Pet: West Larkin Ltd for an order to wind up

Currie, Gilmour & Co

 

TLT LLP

 

 

PETITION DEPARTMENT

 

UNSTARRED MOTIONS

 

P612/18 Pet: Amerjit Singh for disqualification order

 

Burness Paull LLP

 

 

 

P477/18 Pet: PRP Legal Ltd for orders under S994 & 996 of companies

 

Halliday Campbell WS

 

 

 

 

 


LORD ARMSTRONG

 

PETITION DEPARTMENT

 

UNSTARRED MOTIONS

 

PD26/17 James Green v Airbus Helicopters SAS

 

Blacklocks

 

 

 

 

LADY CARMICHAEL

 

PETITION DEPARTMENT

 

UNSTARRED MOTIONS

 

P525/18 Note: D Archer to recall section 1 re: Petroceltic Resources Ltd

 

Davidson Chalmers LLP

 

 

P980/18 Pet: Abigail Chidavayenzi for Judicial Review

 

Drummond Miller LLP

 

 

P1052/18 Pet: CC York Place Ltd for remuneration

 

MacRoberts LLP

 

 

P909/18 Pet: Niruja Vignaraja for Judicial Review

 

Drummond Miller LLP

 

 

P1035/14 Pet: Omar-Ahmad Mohammed for Judicial Review

 

Drummond Miller LLP

 

 

P906/18 Pet: Syed Rahman for Judicial Review

 

Drummond Miller LLP

 

 

P884/18 Pet: Tererai Sigobodhla (AP) for Judicial Review

 

Drummond Miller LLP

 

 

P1177/17 Pet: Waseem Bari (AP) for Judicial Review

 

Drummond Miller LLP

 

 

 

 

TO BE ALLOCATED

 

STARRED MOTIONS

 

30 mins

F86/17 Ruth Sutherland v John Sutherland

Brodies LLP

Turcan Connell

 

30 mins

A360/17 David Bamberger v Isaac Bamberger

 

Turcan Connell

Ennova Law

 

15 mins

F180/09 Anne Harira v Chedhli Harira

 

Johnson Legal

Russel + Aitken LLP

 

 

 

 

_________________

 

 

 

OUTER HOUSE ROLLS

 

 

LORD GLENNIE – L MacLachlan, Clerk

 

Friday 12th October

 

By Order

 

A306/16 Morna Grandison v Iain Robertson &c

 

Shepherd & Wedderburn

 

Pinsent Masons LLP

 

 

 

 


LORD BRAILSFORD – I Forbes, Clerk

 

Friday 12th October

 

Continued Case Management Hearing
at 9.00am

 

F90/17 Thomas Brownlie v Moira Brownlie

 

Johnson Legal

 

Anderson Strathern LLP

 

 

Continued Motion
at 9.15am

 

F52/18 Douglas Dick v Amy Dick

 

Morton Fraser LLP

 

TC Young LLP

 

By Order

 

P968/18 Pet: Kae Murray for Interdict

 

SKO Family Law Specialists

 

Turcan Connell

 

 

 

 

LORD DOHERTY – C Munn, Clerk

 

Friday 12th October

 

Motion Roll Hearing
between 9.00am and 9.30am

 

P915/17 Pet: Michael Kerrigan (AP) for orders re section 994/996 of the Companies Act

 

BTO Solicitors LLP

 

Dentons UK

 

Procedural Hearing
between 9.30am and 10.00am

 

CA81/18 John Bullough &c v The Royal Bank of Scotland Plc

MBM Commercial LLP

 

Addleshaw Goddard

 

 

 

LORD ERICHT – L Morgan, Clerk

 

Friday 12th October

 

Preliminary Hearing
between 9.30am and 10.00am

 

CA67/18 Stephen Buchan v Mountwest Trustees Ltd

 

BTO Solicitors LLP

 

Mackinnons

 

Debate

 

CA83/18 Ramoyle Developments Ltd v Scottish Borders Council

 

Pinsent Masons LLP

 

Davidson Chalmers LLP

 

 

 

 

LADY CARMICHAEL – E Hunter, Clerk

 

Friday 12th October

 

By Order

 

PD231/18 A &c v Glasgow City Council

 

TC Young LLP

BLM

 

 

 

 

_________________