SCTSPRINT3

 

Wednesday 4th July 2018

 

Issue No. 210

 

 

C O N T E N T S

 

 

 

 

Unopposed Motions

Calling List

Single Bills & Inner House Motions

Starred and Unstarred Motions

Outer House Rolls

 


 

UNOPPOSED MOTIONS

 

 

The following motions were granted, unopposed, on Tuesday 3rd July

 

 

A88/16 Fresh Catch Ltd v Masson Glennie

 

Lefevre Litigation

 

A299/16 Raj Jandoo v Nerinder Kaur

 

Party

 

A455/17 Raymond MacPhee &c v Highland Health Board

 

Jackson Boyd LLP

 

A302/16 Alan McNab &c v Greater Glasgow Health Board

 

Digby Brown LLP

 

PD170/17 Jane Andrews &c v R F Morrison & Co Ltd &c

 

Thompsons

 

PD445/17 Diane Bell &c v The Chief Constable of Police Scotland

 

Digby Brown LLP

 

PD261/17 George Grassam v Upper Clyde Shipbuilders Ltd &c

 

Thompsons

 

PD119/15 John Lessels v Fife Council

 

Thompsons

 

PD449/17 Mary Miller &c v Upper Clyde Shipbuilders &c

 

Thompsons

 

PD33/18 Jacqueline Sharp v Parelforce Ltd &c

 

Morton Fraser LLP

 

PD198/16 Brian Smith v Scottish Power Ltd

 

Allan McDougall

 

PD531/17 Archibald Wilson v Admiral Insurance Ltd

 

BLM

 

F83/17 Jennifer Gordon v Craig Gordon

 

Balfour + Manson LLP

 

SKO Family Limited

 

PD154/16 Jacek Kotylak v Richard Austin Alloys (Scotland) Ltd

 

BLM

Morton Fraser LLP

A313/16 Margaret Anderson v Highland Health Board &c

 

Balfour + Manson LLP

 

A204/14 Judith Ballantyne v Hewlett Packard Company

 

BTO Solicitors LLP

 

A697/15 Patricia Hyslop v Biomet UK Ltd &c

 

Pinsent Masons LLP

 

A404/17 Irecat Impex Ltd v Brian Philp &c

 

Davidson Chalmers LLP

 

A481/14 Kathleen Monaghan (AP) v Glasgow City Council

 

Thompsons

 

PD73/18 William Bothwell v Greenwell (Aberdeen) Ltd

 

Digby Brown LLP

 

PD182/18 Gavin Calvert v Muehlhan Industrial Services Ltd

 

Clyde & Co (Scotland) LLP

 

 

PD185/18 Ray Otegenn v North Ayrshire Council

 

Clyde & Co (Scotland) LLP

 

 

PD106/18 Richard Williamson v Paul Kelly

 

Gildeas

 

 

 

_________________

 

 


 

COURT OF SESSION

 

 

CALLING LIST

 

Wednesday 4th July

 

 

1

PD168/18 Guy Vasconcellos and others AG Dr Allan Scott, Dr Katherine Russell, Dr Nicholas Haldane, Dr Alison Bowman and others.

 

Balfour + Manson LLP

 

2

PD173/18 Alan Wheeler AG Caledonian Maintenance Services Limited.

 

Thompsons

 

 

_________________

 

 

Thursday 5th July

 

EXTRA DIVISION

 

INNER HOUSE UNSTARRED MOTIONS

 

A765/04 Thomas Sheridan v News Group Newspapers Ltd

 

Archer Coyle

 

 

 

 

LORD CLARK

 

PETITION DEPARTMENT

 

UNSTARRED MOTIONS

 

P645/18 Pet:Dalkeith Transport & Storage for order re:B1 insolvency

 

Shepherd & Wedderburn LLP

 

 

 

 

 

LORD SUMMERS

 

PETITION DEPARTMENT

 

UNSTARRED MOTIONS

 

P551/18 Pet:Archibald Watson & Dundas Ltd to restore to the register

 

Allan McDougall

 

 

P643/18 Pet:Euan McLaughlin for recommendation for commission

 

Stirling Park

 

 

P263/18 Pet:Merxhan Murataj for Judicial Review

 

Drummond Miller LLP

 

 

P554/18 Pet:NMC to extend order re:Louise Ramsay

 

Nursing & Midwifery Council

 

 

 

P558/18 Pet: NMC to extend order re:Carole McInnes

 

Nursing & Midwifery Council

 

 

 

 

 

_________________

 

 

OUTER HOUSE ROLLS

 

 

LORD BRAILSFORD – L Davies, Clerk

 

Friday 6th July

 

Oral Hearing
at 9.30am

 

P295/18 Pet: Amadou Sanghott for Judicial Review

 

Drummond Miller LLP

Office of the Advocate General

 

 

By Order

 

PD319/17 Jean Beck &c v Shell Direct (UK) Ltd

 

Thompsons

Clyde & Co (Scotland) LLP

 

 

 

 

LORD TYRE – T Sadler, Clerk

 

Friday 6th July

 

Procedural Hearing Chapter 42A

 

A34/18 Barbara March &c v NHS Greater Glasgow & Clyde

Digby Brown LLP

 

NHS Scotland Central Legal Office

 

 

Procedural Hearing

 

A496/15 Samantha Sharp v NHS Ayrshire & Arran

Aitken Nairn

NHS Scotland Central Legal Office

 

 

 

 

LADY WOLFFE – E Hunter, Clerk

 

Friday 6th July

 

Motion
at 9.30am

 

CA25/12 Unicorn Tower Ltd &c v HSBC Bank Plc

John Mair Solicitors

 

Shepherd & Wedderburn

 

 

 

 


LORD CLARK – D Bowie, Clerk

 

Friday 6th July

 

Preliminary Hearing
between 9.30am and 10.00am

 

A465/16 First Sight Estates Ltd v 3DREID Ltd

 

Dentons

 

Clyde & Co

 

 

 

 

LORD SUMMERS – T Sadler, Clerk

 

Friday 6th July

 

By Order

 

PD292/17 Theresa Reilly &c v 00124206 Ltd

Thompsons

 

Clyde & Co

 

 

 

 

 

LORD ARTHURSON – L Miller, Clerk

 

Friday 6th July

 

By Order

 

A294/17 Smrithi Pucadiyal v Kongsberg Maritime Ltd

BTO Solicitors LLP

 

 

 

Hearing on Note of Objections & Answers

 

P1157/16 Pet: Ermiyas Wondimu for Judicial Review

 

Drummond Miller LLP

 

Office of the Advocate General

 

 

 


Procedural Hearing

 

P1400/15 Pet: AA and BB for Judicial Review

Balfour + Manson LLP

 

Clyde & Co

 

 

 

 

_________________