SCTSPRINT3

Tuesday 16th October 2018

 

Issue No. 17

 

C O N T E N T S

 

 

 

 

Unopposed Motions

Calling List

Single Bills & Inner House Motions

Starred and Unstarred Motions

Outer House Rolls

Inner House Rolls

 


 

UNOPPOSED MOTIONS

 

 

The following motions were granted, unopposed, on Monday 15th October

 

 

A70/18 Gulam Erabi &c v Greater Glasgow Health Board

 

A & W M Urquhart

 

A94/16 HFD Construction Group Ltd v Michael Laird Architects

 

Clyde & Co

 

PD265/16 Marion Hudson v Ralph Byne &c

 

BTO Solicitors LLP

 

 

PD315/18 Elaine Argue v Steven Hutchison &c

 

Friends Legal

 

PD328/17 Tracey Rennie &c v Angus Council

 

Digby Brown LLP

 

 

PD516/17 Julie Slaven &c v Acromas Insurance Company Ltd

 

Allan McDougall

 

 

PD235/18 Jade Tomkins v NHS Lothian

 

NHS Scotland Central Legal Office

 

 

A212/16 Fife Council v Moreloch LLP &c

 

Burness Paull LLP

 

A868/15 Andrew Stevenson &c v Lothian Health Board

 

Drummond Miller LLP

 

 

F148/14 Olga McGoff (AP) v Arthur McGoff (AP)

 

Drummond Miller LLP

 

 

PD290/16 Mark Gordon v A D Walker Ltd

 

Clyde & Co

 

PD213/18 Rosemary Smith v Upper Clyde Shipbuilders Ltd

 

Digby Brown LLP

 

 

PD212/18 David Carson v Grattan & Hynds Ltd

 

DAC Beachcroft Scotland LLP

 

PD279/18 Williamina McConnell &c v HC-One Ltd

 

BTO Solicitors LLP

 

 

PD201/18 Maureen Nicol &c v St Serf’s Care Homes Ltd

 

Digby Brown LLP

 

 

 

 

 

 

___________________________

 

 

 

 


COURT OF SESSION

 

 

CALLING LIST

 

Tuesday 16th October

 

 

1

PD296/18 Scott Baldwin AG Subsea7 (Singapore) PTE Limited.

 

Thompsons

 

2

CA27/18 Michael Beckwith AG Succession Group Limited and another.

 

Harper Macleod LLP

 

3

PD291/18 Helen Miller and others AG John Power and another.

 

Digby Brown LLP

 

4

CA99/18 M7 Real Estate Investment Partners V Propco Limited AG Dana Petroleum Limited.

 

DWF LLP

 

5

A220/18 Sky Plc and another AG Robyn Boyd.

 

Burness Paull LLP

 

6

PD356/18 Anne Smith and others AG Lime-Sand Mortar (Southern) Limited.

 

Digby Brown LLP

 

7

PD346/18 James Sodden AG Hussman Manufacturing Limited.

 

Thompsons

 

8

A145/18 Thomas Begg AG Donald MacQueen Begg and others.

 

Harper Macleod LLP

 

 

 

 

 

___________________________

 

 

 

 


Wednesday 17th October

 

EXTRA DIVISION

 

INNER HOUSE STARRED MOTION

 

P679/18 Pet: Lakhwinder Singh for Judicial Review

 

Drummond Miller LLP

 

Office of the Advocate General

 

 

 

INNER HOUSE UNSTARRED MOTIONS

 

P1229/17 Pet: ABC for Judicial Review

 

Lisa Rae & Co Court Solicitors

 

 

 

XA99/17 Bridging Loans Ltd v Sandra Hutton

 

Ledingham Chalmers LLP

 

 

 

XA74/18 Imran Khan for leave to appeal a decision of the Upper Tribunal

 

Drummond Miller LLP

 

 

 

 

 

LORD WOOLMAN

 

STARRED MOTION

 

A3183/02 Karen Mills v Jack Robinson (Trawlers) Ltd

Drummond Miller LLP

 

Morton Fraser LLP

 

 

 

PETITION DEPARTMENT

 

UNSTARRED MOTIONS

 

P1020/18 Pet: Dara Rafiq for Judicial Review

 

Drummond Miller LLP

 

 

 

P209/18 Pet: Neil Ireland for Judicial Review

 

Drummond Miller LLP

 

 

 

 

 

LORD BANNATYNE

 

PETITION DEPARTMENT

 

UNSTARRED MOTION

 

P947/18 Pet: Robert Ritchie & Co Ltd to restore to Reg

 

Thompsons

 

 

 

 

 

LORD DOHERTY

 

PETITION DEPARTMENT

 

UNSTARRED MOTION

 

P996/18 Pet: J P K Bros Ltd to wind up

 

Balfour + Manson LLP

 

 

 

 

 

LORD BURNS

 

STARRED MOTION

 

30 mins

A106/17 The Greenock Arts Guild Ltd v Faithful & Gould Ltd &c

BTO Solicitors LLP

 

Clyde & Co

 

 

 


Wednesday 17th October

 

TO BE ALLOCATED

 

STARRED MOTION

 

P486/18 Arslan Mehmood for Judicial Review

Office of the Advocate General

 

MBS Solicitors

 

 

 

 

 

 

 

 

___________________________

 

 

 

 

 


OUTER HOUSE ROLLS

 

 

LORD BRAILSFORD – R Newlands, Clerk

 

Thursday 18th October

 

By Order
at 9.30am

 

F71/17 Wendy Wotherspoon v Gordon Wotherspoon

 

BLM

Morton Fraser LLP

 

 

 

LORD WOOLMAN – L Miller, Clerk

 

Thursday 18th October

 

By Order

 

PD373/17 Sylvia Christie &c v Balfour Beatty Kilpatrick Ltd

 

Thompsons

DAC Beachcroft Scotland LLP

 

 

PD229/17 Irene White &c v Balfour Beatty Kilpatrick Ltd

 

Thompsons

DAC Beachcroft Scotland LLP

 

 

 

 

LORD BURNS – C Richardson, Clerk

 

Thursday 18th October

 

PERSONAL INJURY ACTIONS

Cases calling By Order in terms of Rule of Court 43.10(3)

 

PD260/16 Cheryl Hayes v J B Hay & Company Ltd

 

Digby Brown LLP

Clyde & Co (Scotland) LLP

 

 

 


By Order

 

A294/17 Smrithi Pucadiyal v Kongsberg Maritime Ltd

 

Thorley Stephenson SSC

 

BTO Solicitors LLP

 

 

 

 

LADY WISE – I Forbes, Clerk

 

Thursday 18th October

 

Pre-Proof Hearing
at 9.30am

 

F15/18 Ephraim Belcher v MarilynMackinnon

 

BTO Solicitors LLP

 

Gillespie Macandrew LLP

 

 

First Hearing

 

P1055/18 Pet: Martin Laurin for Orders re: Child abduction

 

Morton Fraser LLP

 

 

 

 

TO BE ALLOCATED

 

Thursday 18th October

 

First Hearing

 

P945/18 Pet: Janis Nikulins Order re: Child Abduction

 

MacRoberts LLP

Drummond Miller LLP

 

Oral Hearing

 

P621/18 Pet: Lakhvir Singh (AP) for Judicial Review

 

Drummond Miller LLP

 

 

 

 

___________________________

 


 

INNER HOUSE ROLLS

 

 

EXTRA DIVISION

 

Thursday 18th October

 

Procedural Hearing
at 10.00am

 

P747/17 Reclaiming Motion: LordTyre Pet: Ying Chen for Judicial Review

 

Drummond Miller LLP

OAG

 

Summar Roll Hearing (2 days)

 

P358/15 Mohammad Racheed v Secretary of State for the Home Department

 

Drummond Miller LLP

OAG

 

 

 

 

 

 

 

___________________________